OWLS WOODS GRAVES – Secret Spies of the Horned Patrician

0

Tak! W styczniu 2022 moim „power playem” okazały się płyty SARKE i OWLS WOODS GRAVES. Dwa krążki, od których nie potrafię się uwolnić – wciąż odkładając „na potem” albumy nieprzesłuchane, lub takie, których słuchałem mało, a wydają się mieć dużo większy potencjał niż wyżej wspomniane.

W istocie OWG żadnego prochu nie odkrywa – grają black/punk czy jak kto woli punk/black – prosty, chamski, zadziorny i zupełnie niewyrafinowany. Robią to jednak z takim przekonaniem, że po kilkudziesięciu odsłuchach nie mam wątpliwości, że to najlepsze dzieło Sów. A nawet jeśli nie najlepsze to takie, które najbardziej mnie zawłaszczyło i najmocniej przykuło moją uwagę.

OWG niczym odkurzacz zassał masę przeróżnych wpływów (niektóre bliskie cytatom) i żongluje nimi z taką swobodą i gracją, że ich ostatni album jawi się jako pigułka skondensowanej zajebistość.I za cholerę nie wiem jak to jest, że gdy w muzyce jednych zespołów słyszę podobieństwa nasuwające skojarzenia z innymi, to myślę: „eee, zerżnęli ten motyw, nie mają własnych pomysłów, słabo”, a u innych – tak jak w przypadku OWG – wychwytuję inspiracje z ekscytacją i cieszę się z nich jak dziecko, które dostało ulubionego cukierka.

To chyba w dobitny sposób potwierdza, że siła muzyki wcale nie drzemie w oryginalności, ale w sposobie w jaki się nią gra, w umiejętności przekazywania emocji za pomocą dźwięków. A „ Secret Spies of the Horned Patrician” tymi emocjami się skrzy, one ten album rozpierają w każdej sekundzie nie pozostawiając miejsca dla żadnych wypełnień.

Nie ma znaczenia czy nawiązują do Siekiery, GG Alina, brytyjskiego punka końca lat 70. siarczystego mroźnego black metalu czy autodestrukcji Silencer.

I nie ma znaczenia czy „Secret Spies of the Horned Patrician” skończy na śmietniku historii, czy z czasem pokryje się szlachetną patyną kultowości. Ważne jest, że tu i teraz – w styczniu 2022 roku – nie potrafię wyjąć jej z odtwarzacza i schować do pudełka. Dziś gra od 8 godzin, a stos nieofoliowanych płyt zerka na nią z zawiścią i irytacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj